2014. november 16., vasárnap

CIKK-I 2

Mondj igazat és betörik a fejed



Miért és miről muszáj hazudni egy állásinterjún?

 

Az esetek többségében a HR-esek olyan álláskeresőket hívnak be interjúra, akik teljes ellentétei a menedzsment által elvártaknak. Amíg a HR-esek arra koncentrálnak, hogy az új alkalmazottak "jól viselkedjenek a homokozóban", azaz beilleszkedjenek a vállalatba, és ne legyen velük probléma, addig napjaink vállalkozó menedzsmentje gyakran épp úgy véli, hogy olyan emberre van szüksége, aki még csak a homokozó közelébe sem megy. Így alakul ki a paradoxon: ahhoz, hogy az utóbbihoz közel kerülhessünk, hazudni kell az előbbinek.

Nézzük ezt a gyakorlatban: amikor a HR-es megkérdezi: "Hogyan dolgozol csapatban?". Nos, a Föld legtöbb okos és innovatív embere sehogy - vélekedik Mark Stevens marketingszakember. Nem azért, mert problémás emberek lennének, csak szimplán azért, mert jobban dolgoznak egyedül: összeállítani egy szoftvert, egy matematikai formulát, egy kreatívot, és még sorolhatnánk. Azonban ha azt válaszolnánk: "Sehogy. Nem szeretek másokkal együtt dolgozni. Szerintem akkor vagyok a legjobb, ha magamban dolgozhatok. Az egyetemi professzorom is "magányoskának" hívott.", a HR-es univerzum erre az őszinte válaszra azt felelné: a KÖVETKEZŐT! Einstein és Newton valószínűleg fennakadna a rostán.

Számos cégnél felmerülhet így a probléma: miért van az, hogy a menedzsment elé, a felvételi interjúk második körében sorozatosan olyan emberek kerülnek elő, akik nem kompetensek az adott munkára. A megoldást a HR osztályon kell keresni, hiszen ők azok - akik bár a legnagyobb jó szándékkal, de - kisorozzák azokat az embereket, akik a feladatra tökéletesen megfelelnének (a geek-ek és a magányoskák). A vállalatok gyakran ezért korlátozzák a HR feladatkörét a bérek és fizetések, a munkavállalói juttatások területére.

Nézzünk még egy tipikus kérdést: "Miért szeretnél a cégnél dolgozni?" A legtöbbször az őszinte válasz a következő lenne: "Szerintem ez a legjobb hely, hogy megcsináljam a szerencsémet, még mielőtt 35 leszek. Szuper lenne részesedni a részvényekben." A válasz hallatán biztosan a vészkijáraton távolítanák el a jelentkezőt. Ahhoz, hogy a következő szintre, azaz a menedzsment elé kerüljünk, hazudnunk kell: egy fantasztikusan csillogó versikét kell költenünk a cég innovatív kultúrájáról, vagy a zseniális alapítókról.

A jó öreg közmondás, miszerint "csak légy önmagad" a vesztesek mondata, és egyáltalán nem állja meg a helyét a felvételi procedúrában. Ehelyett annak kell lenni, akit a HR akar. Az esetek többségében pedig hazudni kell, hogy az elé az ember elé kerüljünk, aki igazán számít. És akinek 180°-kal másabb a véleménye és a gondolkodása, mint a HR-nek, legyen az az élet, a cég vagy a siker témája.

Nem szabad azonban azt gondolni, hogy a hazugság egy helyes döntés és minden szituációban alkalmazható. Mindenki szemében többet ér az őszinte ember, de ha valaki egyszer bekerül ebbe a rendszerbe, akkor meg kell tanulnia táncolni benne.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése